Saanen barınaklarındaki mevcut gübre uygulamalları

Saanen barınaklarındaki mevcut gübre uygulamalları

Ön Bilgi: Bu makale bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Kendi Saanen çiftliğimizi planlarken tüm şartları değerlendirdik ve bize göre en uygun olanı seçip uyguladık. Aşağıda mevcut durumda barınaklarda kullanılan gübre yöntemleri iyi ve kötü taarafları ile basitçe belirtilmiştir, burada bulamayacağınız soruları yorum olarak sorabilirsiniz. Memnuniyetle cevaplarız.

Barınaklarda mevcut durum ve uygulamalar:

1.Toprak zemin: Zemin, topraktır.  Kısa sürede ıslak gübre ve sidik, toprakla karışarak çamurlaşır. Gübre değeri azalırken, hayvan sağlığını tehdit eder. Temizlik ve gübre uzaklaştırma büyük sorundur. Hayvanlar, ıslak ortamda, karın sancısı, yavru düşürme, birçok hastalık etmenine maruz kalır. Hayvanların memeleri ve derileri sürekli kirlidir. Meme temizliği zor ve sağlıklı süt sağmak mümkün değildir. Gübre ve hayvan temizliği zor zahmetli ve masraflıdır.

2. Altlık Kullanılan Zemin: Genelde barınak zeminine, hayvanı ıslaklıktan korumak için sap saman gibi altlık serilmekte, sap ve samanla karışık olarak hayvanlar kendi sidik ve gübreleri üzerine yatmaktadır. Altlıkla karışık gübrenin değeri düşmekte biyogaz üretimi için ise kullanılması mümkün olmamaktadır. Hayvan sağlığı için tehdit olan ıslak zemin, haşere ve parazitler için de üreme ortamı olmaktadır. Yüksek düzeyde amonyak ve ağır kokular, çalışan işçiler ve hayvanlarda ciğer hastalıklarına da sebebiyet vermektedir.

Yem materyali olan sap saman Altlık için kullanılması ve bunların depolanması için depo ve stok maliyetleri yüksektir. Yem kaynağı olarakta kullanılan sap saman, bazı yıllar çok pahalanmakta yonca fiyatlarıyla yarışmaktadır. Biriken altlık ve gübre 3-6 ayda bir veya yılsonu temizlenir. Temizlik zor ve zaman alır. Gübre kalitesi ise çok düşer. Temizlik için makine ekipman, işgücü ciddi bir maliyet tutmaktadır. 

3. Beton Zemin:  Barınaklardagübre temizliğini kolaylaştırmak ve yıkayabilmek için zemin betondur. Gübre temizliği makinelerle yapılır.  Gübre temizliği için sıyırıcı kepçe-traktör yatırımı ve şoför- operatör maliyeti gerektirir.

4. Gübre Sıyırma Sistemi: Beton zeminde biriken gübreyi periyodik olarak sıyıran düzenekler büyükbaş ahırlarında yaygın olarak kullanılır. Sistem zemine tespit edilen redüktör tarafından halat veya zincirle çekilerek barınak sonundaki gübre havuzuna depolanır. Gübrenin sıyırılabilmesi için suyla ıslatılması gerekir. Su kullanımı çok yüksektir. Hareket haline hayvanları rahatsız eder. Sıyırma esnasında gübre zemine sıvanır ve tam temizlik sağlayamaz. Koyun keçi gibi kuru ve katı gübrelerde sonuç vermez. Gübre havuzunda biriken sulu gübre, seperatörle sıkılarak katı kısmı suyundan ayrılır, sıvı kısım ise sıvı gübre tankı veya havuzuna pompalanır. Büyük hacimlerde biriken sıvının bertarafı işletmelerde problem olmaktadır. Sıvı gübreyi depolamak için çok büyük havuzlara ihtiyaç vardır. Alt yapı, pompaj ve seperasyon yatırımı, enerji giderleri yüksektir.

5. Izgara sistemi:  Kuru ve temiz bir zemin için ızgara sistemleri kullanılmaktadır. Izgara için ahşap, plastik, CTP, metal veya beton malzemeler kullanılmaktadır. Izgara arasından aşağıya dökülen gübre sidik, ızgara altında birikmekte ve hayvanların altı kuru ve temiz kalmaktadır. İnekler ağır oluğu için genel olarak beton ızgara, koyun ve keçilerde ise ahşap çıta veya plastik ızgara kullanılmaktadır.

     
Beton Izgara Plastik Izgara Ahşap Izgara

Izgara altında biriken gübre belli dönemler, ızgara kaldırılarak temizlenmektedir. Izgara kaldırma gübre temizleme ve tkrar ızıgara döşeme işçiliği yüksek ve zahmetlidir. Sabit sistemlerde ızgara altına döşenen sıyırıcı, konveyör veya mekanik sistemlerle gübre deposuna periyodik olarak aktarılmaktadır. Gübre ızgara altında uzun süre kaldığında amonyak gazı salınımı artmakta, hayvan ve çalışan sağlığına problem olmaktadır.

En ideal yöntem; ızgara sistemiyle tahliye sisteminin entegre edilmesi, günlük hatta günde birkaç defa tahliye edilerek, sinek üremesine ve amonyak salınımına fırsat vermemektir.

İdeal kombinasyon ızgara altına, konveyör döşemek olarak görünmektedir. Izgara altı toplama ve tahliye sistemi, sidik, ürik asit ve amonyak korozyonuna dayanıklı ve ekonomik bir yöntem olmalıdır.

| Kategoriler: Saanen Keçisi, Keçi Nasıl Yetiştirilir, Dışkı Yönetimi | Tags: | Yorumlar: (0) | İzlenme sayısı: (825) | Geridön

Yorum Ekle

Hakkımızda

Hakkımızda, Saanen keçi çiftliği kurma kararını almak tüm ailemizin tamamı ile ortak aldığı bir karardı. Kendim ziraat mühendisiyim ancak saanen keçi ihtiyaçları üzerinde uzunca bir araştırma yaptık. Nelere ihtiyaç duyuyor, nasıl en iyi verimi verir, nasıl sağlıklı uzun bir yaşamı olur, nasıl beslenir, hangi şartlarda ürer, kısacası saanen keçisi çok verimli bir ırk, doğru şartlar sağlanırsa vermek için kendini paralıyor yeter ki bacağından tutup çekilmesin.

Türkiye’nin en modern 1000 başlık saanen keçi çiftliği bu şekilde ortaya çıktı. “Tüm hayvan dostlarının ziyaretine açığız”

Daha Fazlası
Son Haberler
 • Bon SC, Yeni web sitesi tasarlama kararı aldı.

  22 Kasım, 2017
 • Yeni doğumlar ile ailemize yeni keçiler katıldı

  8 Aralık, 2017
 • Herkese mutlu yıllar dileriz!!!

  28 Aralık, 2017
 • 1000 sağmal olan kapasiteyi doldurmak için çalışmalar başladı!

 • Damızlık Fransız safkan dişi ve Teke 

 • satışlarımız devam ediyor

 • 2019 için hayvan satışı talepleri alınmaya başladı.

 

Etiketler
Saanen Keçisi Süt Keçisi Keçi Saanen Tekesi Safkan Saanen Keçi Sütü Saanen #damızlık #hayvancılık #küçükbaş #çiftlik
İletişim

Tüm sorularınızı samimiyetle cevaplamaya hazırız.

Adres: 7313 sok no:24 çakaltepe mah. Menderes İzmir Türkiye

Telefon: (+090)-532-547-6922

Email: info@bonsc.com.tr

Skype: Bon SC

Website: www.bonsc.com.tr

Facebook: https://www.facebook.com/bonscsut

Twitter: https://twitter.com/Bonsafkansaanen

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCQMoGsuMO0wXXTq4xWQzt0A

Instagram: sutbon