Saanen keçi çiftliği hikayemiz

Saanen keçi çiftliği hikayemiz

Selam,

Böyle bir oluşumun hayvanlar ve üretim yapanlar adına büyük bir kazanım olacağını düşünüyorum. Böyle bir iş için destek olanlara, çaba gösterenlere teşekkür ediyorum. Eminim el birliğiyle hayvancılığı daha iyi bir noktaya getirebiliriz.

Ben cengizhan orpak ege ziraat fak. Mezunuyum, 25 yıl dericilik yaptım, Ailem ve ben hayvanları çok seviyoruz. Dünyada bir eser bırakma gayreti ve çocuklarıma severek çalışabilecekleri bir gelecek kurmak için keçi çiftliği işine karar verdik.

Bir işe karar verirken uzmanlarla, tecrübelilerle ve fikri olan birçok kişiye danışarak kesin karar vermek gerekir, sonrası ise Allah’ın yardımı. Her adımımızda Allah’ın yardımı yetişti çok şükür. Yoksa ne paramız yeterdi nede aklımız. Tek derdimiz gerçekten doğru ve dürüst olarak hem kendimiz için hem de bakacağımız hayvanlar için bu işin hakkını vererek eksiksiz yapabilmekti. Sürdürülebilir bir hayvancılık işletmesi kurmak ve bunu nesiller boyu yapabilmek için gereklilikler üzerine çok çalıştık.

Biz saanen keçi bakmaya karar verdik, çünkü kedi gibi evcil insana yakın sevecen hayvanlar, üstelik çok bereketli verimli hayvanlar. Sevdiğimiz Evcil hayvanlarımıza bakacaz,  bu yeterince güzel ve mutluluk verirken, üstelik iyi bir gelir elde etme imkânı elde etmiş olacaz. Şahane.

Fakat süt keçisi olarak saanen nereden alınabilir. Hemen çiftlikleri dolaşmaya başladık damızlık için, herkes safkan saanen yetiştiriyor ama ne seceresi ne verim kayıtları tutulmuş. Meğerse yarış atı veya köpek alacağınız zaman damızlık çiftlikleri gayet iyi çalışırken süt hayvancılığı yapmak için memlekette damızlık belgeli hayvan çiftliği tanımı yokmuş. Fransa da Hollanda da 180 yıllık secere kayıtları olan hayvanlar çok iyi fiyatlara satılıyor ve biz ihtiyacımız oldukça oradan getirip burada kafamıza göre melezleyip çoğunlukla bozuyoruz. Melezleme gen mühendisliği işidir, öyle bugünden yarına sonuç alınamaz. Örneğin Tahirova 35 yıllık bir çalışma ürünüdür, çok ta başarılıdır.

Biz de secereli Fransız saanen aldık. Çiftliğimiz kurulurken 1,5 yıl kiracı kaldığımız çiftlikte aksayan tüm problemlerin çözümünü kendi çiftliğimizde çözülmüş şekilde hayata geçirdik.

Cam sera olarak inşa ettik ağılımızı. Kışlar sıcak olsun hayvan yemekle ısınmasın güneşle ısınsın. İçeride kapalı olduğunu anlamasın gün ışığı hep içinde olsun. Açılır pencereleri ile hep bol oksijen olsun içinde ferah olsun.  Çok sıcak havalarda fan pet sulu klima ile soğutuyoruz böylece iklimi kontrol edip 4 mevsim bahar tadında yaşatıyoruz, hayvanlarımız da hiç strese girmeden verimli hallerini sürdürüyorlar.

 Altlık hem pahalı hem zahmetli hem de amacına tam ulaşamayan bir çözüm, diğer alternatifler de iyi bir çözüm sağlamıyor olduğu için plastik ızgara tasarladık. Temizliği kolay, hastalık bulaşmasını bir nebze engelleyen gübre yönetimini kolaylaştırırken bizim ve hayvanların refahını çok yükselten bir çözüm oldu. Ailecek hayatımızı geçirdiğimiz bir yer olduğu için gübrenin içinde yaşamak zorunda olmamak daha konforlu.  Özellikle doğum zamanları hem sıcak hem de hijyen bir ortam açısından avantajlar sağladı.

Allah’ın yardımıyla 12 dekar arazi kiralamalarla 80 dekara ulaştı bunu çit içine aldık yapay meralar oluşturduk. Hayvanlar için ciddi bir kazanım oldu.

Kendi çalışma kolaylığımız için yemleme sistemini her 100 başlık sürü için bağımsız olacak şekilde dizayn ettik. Önce den patozda kırılıp bunkerlerde toplanan kuru otlar her 100 lük sürünün taşıyıcı bandının önündeki karıştırıcıya hazırlanıyor bantla önlerine seriliyor. Artanı geri topluyoruz, Tekelere veriyoruz boş dönemlerinde. Böylece yem sarfiyatı olmuyor, ihtiyaca göre besleme yapılıp gereksiz yere yağlanma veya kondisyon azalması yaşamıyoruz.

Bilgisayar destekli sürü yönetimi olan 2 24 sağım sistemi, tüm hayvanların soy ağacını, sağlık kayıtlarını, süt ve döl verimlerinin kayıtlarını tutmamıza imkân verirken, doğru bir sağım yaparak mastitis vb. gibi hastalıklarla başa çıkmamızda destekçimiz oldu.

Bizim için en önemli olan çiftliğimizin geleceği olan oğlakların yaşatılabilmesiydi, kiralık çiftliğimizde % 25 lerde olan oğlak ölümleri bizi maddi ve manevi anlamda çok yıprattı. Biz de çiftliğimizde yeni doğan oğlak bölümü yaptık, doğumdan sonra oğlaklar tamamen tecrit edilmiş olan odalarında sıcaklığı, temizliği ve havalandırması kontrol altına alınmış şekilde 15 – 20 gün kalırlar. Yine plastik ızgara döşenmiş olan yerler sıklıkla klorlu temizlik yapılarak dezenfekte ediliyor. İçeriye ne hayvan ne insan girmemesine özen gösteriyoruz. Gerekli aşılamaları yapıyoruz. ilk gün mümkün olabildiğince çok ağız sütünü biberonla içiriyoruz. 3. cü günden sonra 2 öğün kendi tasarımımız olan süt emzirme makinesi ile iyi olan sütle besliyoruz. 30 – 45 gün arasında 15 Kg gelen yavrular sütten kesilirler. Ot ve yeme başlarlar. Biz bu sayede oğlak öldürmeden çok hızlı bir şekilde büyüttüğümüz oğlakları 8. ci aydan itibaren tekeye verebiliyoruz. Bir yıl içinde süt verimli keçiler işe başlamış oluyor.

Bir diğer önemli konu ortaya çıkan ürünü yok pahasına satmamak katma değerli bir ürün haline getirmek. Bunun için ilk kurulum aşamasında il tarım ile görüşüp çiftliğimize mandıra için gerekli olan tasarımı koymak oldu şimdi gerekli izin prosedürleri yerine getirip izinleri aldık. Çiğ süt, pastörize süt ve peynirimizle markalaşma yolunda ilerliyoruz.

Yaşanan bu süreçlerde karşımıza çıkan birçok engeller oldu tabi,

Türkiye’de inşaat sektörü çok gelişmiş olmasına rağmen tarımsal yapılar konusunda karşımıza profesyonel bir ekip çıkmadı. Biraz da bizim birçok ilki cesaretle yaptırmak istememizden kaynaklı makine parkuru anlamında da çok sıkıntı çektik. Doğal olarak maliyetler birken üç oldu, bize yatırımın % 75 ini söz veren ziraat bankası da krediyi teminatlar ipotekler tarafından kısınca projeyi hayata geçirebilmek için her şeyimizi ortaya koyduk. Her işte olduğu gibi en az 5 yıllık yatırımın karlılığa dönüşme süresince ciddi finansal sıkıntıya girdik. Bunu aşmak adına her türlü yolu deniyoruz. Denizi geçip derede boğulmamak için, ortaklık, finansal yatırım veya kar ortaklığı milli piyango Allah ne yazmışsa onu arıyoruz.  

 

| Kategoriler: Saanen Keçisi, Saanen Keçisi Fiyatları, Keçi Nasıl Yetiştirilir, Keçi Yemleme, Keçi Sütü | Tags: | Yorumlar: (0) | İzlenme sayısı: (706) | Geridön

Yorum Ekle

Hakkımızda

Hakkımızda, Saanen keçi çiftliği kurma kararını almak tüm ailemizin tamamı ile ortak aldığı bir karardı. Kendim ziraat mühendisiyim ancak saanen keçi ihtiyaçları üzerinde uzunca bir araştırma yaptık. Nelere ihtiyaç duyuyor, nasıl en iyi verimi verir, nasıl sağlıklı uzun bir yaşamı olur, nasıl beslenir, hangi şartlarda ürer, kısacası saanen keçisi çok verimli bir ırk, doğru şartlar sağlanırsa vermek için kendini paralıyor yeter ki bacağından tutup çekilmesin.

Türkiye’nin en modern 1000 başlık saanen keçi çiftliği bu şekilde ortaya çıktı. “Tüm hayvan dostlarının ziyaretine açığız”

Daha Fazlası
Son Haberler
 • Bon SC, Yeni web sitesi tasarlama kararı aldı.

  22 Kasım, 2017
 • Yeni doğumlar ile ailemize yeni keçiler katıldı

  8 Aralık, 2017
 • Herkese mutlu yıllar dileriz!!!

  28 Aralık, 2017
 • 1000 sağmal olan kapasiteyi doldurmak için çalışmalar başladı!

 • Damızlık Fransız safkan dişi ve Teke 

 • satışlarımız devam ediyor

 • 2019 için hayvan satışı talepleri alınmaya başladı.

 

Etiketler
Saanen Keçisi Süt Keçisi Keçi Saanen Tekesi Safkan Saanen Keçi Sütü Saanen #damızlık #hayvancılık #küçükbaş #çiftlik
İletişim

Tüm sorularınızı samimiyetle cevaplamaya hazırız.

Adres: 7313 sok no:24 çakaltepe mah. Menderes İzmir Türkiye

Telefon: (+090)-532-547-6922

Email: info@bonsc.com.tr

Skype: Bon SC

Website: www.bonsc.com.tr

Facebook: https://www.facebook.com/bonscsut

Twitter: https://twitter.com/Bonsafkansaanen

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCQMoGsuMO0wXXTq4xWQzt0A

Instagram: sutbon