keçi çiftliği kurmak

keçi çiftliği kurmak

 

SÜT KEÇİSİ ÇİFTLİĞİ KURMAK

Hayvancılık bir sevdadır,

Hangi işi kuracaksanız kurun ama mutlaka kuruluş ve işleyiş hikâyelerini dinleyin, hani derler ya bana damdan düşeni getirin diye, fakat bu sizi bir önyargıya götürmesin. Sıkıntılarını, güzelliklerini öğrenim başınıza gelebilecekleri daha kolay atlatmanızı sağlasın, daha doğru kararlar verin. Her işin en doğrusu vardır. Bu doğruları bulmak uygulamak para, imkân ve akıl ile yapabileceğiniz kadardır. En azından işin doğru yapılmazsa olmazlarını mutlaka yerine getirebilmiş olmalıyız ki iş yürüsün.

Bizim hikâyemizi duymak isterseniz anlatayım;

Keçi sütü üretmek, keçi yetiştirmek için karar aldık, hayatımızı adayacağımız bu işte nelere ihtiyacımız var, bunun için yaklaşık 1 yıllık araştırma sürecinde çiftlikleri dolaştık kitaplar okuduk danışmanlarla çalıştık bu konuda uzman hocalara danıştık.

Damızlık hayvan seçimi:

Öncelikle içilecek süt üreteceğimiz için süt verimi en yüksek keçi ırkı olan ve bu konuda çalışmaları yapılmış kendini kanıtlamış saanen keçi için karar kıldık.  Türkiye’de araştırdık baktık ki her beyaz keçinin adı saanen olmuş ne soyu belli ne saflığı ne de verimleri. Maalesef ki hep şikâyet ettiğimiz hayvancılık politikaları esasen burada eksikmiş, Türkiye’nin damızlık hayvan çiftlikleri diye bir oluşumu yokmuş. Yarış atı alacaksanız veya cins köpek alacaksanız kolaylıkla bulunan adresler süt ve et hayvan yetiştiriciliğinde güvenilir adresler olmaktan çok uzak.

Oysaki hayvancılıkta esasen besleyip büyüttüğümüz doğru ırktaki hayvanlar çalışır, siz sadece onları rahat ettirip, hasta etmeden verimlerini garanti edersiniz. Biz çalışmıyoruz esasen hayvanlar çalışıyor ancak bize emanet edilmiş olan hayvanların bakım besleme ve refahını sağlamakla ilgili üstümüze düşen kısmı tam yerine getirdiğimizde iyi bir gelir elde ederek hem biz hem hayvanlarımız rahat bir yaşama kavuşuyor. Bir başka deyişle hayvancılık; sevdiğimiz hayvanlara keyifle bakarken mutlu olduğumuz bir zaman geçirirken para kazandığımız bir sektördür.

Biz Fransa’dan Capgenes’ten 180 yıllık çalışma ile doğru ırk saanen keçilerini almaya karar verdik. 200 çepiç 10 teke ile. Bu karardan sonra alacağımız bu yüksek verimli hayvanların refahını ve kendi çalışma kolaylığını sağlayacak ağılı inşa etmek için proje çalışmalarına girdik.  

Korunak olarak inşa edilecek ağıl özellikleri:

Biz 4 mevsim baharı takip edip göç eden hayvanlardan ilhamla sera kurmaya karar verdik. Cam sera içinde hem 4 mevsim sıcaklığı hem de ışığı kontrol edebiliyor olmak avantajlı.  Altlarının kuru olması ve temizlenebiliyor olması için plastik ızgara kullandık, bol oksijen ihtiyaçları için yan ve üst açılır pencereler tasarladık, yazın en sıcak günlerinde fan pet soğutucular ile ortam kontrolü sağladık, bol ve temiz su için sulukları tasarladık. Her yüz keçiyi bir sürü olarak düşünüp padoklara ayırdık ve beslenmelerini grup olarak sağlayacak yemleme sistemi kurduk. Süt hayvancılığın kalbi sayılabilecek sağım makinesini sürü yönetim takip özellikli tam otomatik olarak aldık. Gezinme ve egzersiz yapabilecekleri yapay mera bölümleri oluşturduk. Oğlakların doğum sonrası ölmesini engellemek için ayrı tecrit bir oda kurduk. Beslenmeleri için süt makinesi yaptık.

Burada çalışacak olan insanlar için kolaylık sağlayacak otomasyon sitemleri kuruldu ki çalışırken zül gelmesin, zevk olsun. Daha az çalışan ve mümkün ise karı koca tek başına tüm işleri rahatça yapabilsin.

 

Keçi bakımı ve beslemesi:

Özellikle keçiler yemden ottan çok iyi faydalanabildikleri için besleme konusu çok kolaydır. Buradaki bilinmesi gereken en önemli unsur: biz hayvanı değil işkembenin içindeki bakterileri beslediğimizdir. Onun için yılın on iki ayı standart ve aynı özellikte bir karışım çeşitliliğini sağlamak çok önemlidir. Yani rasyon hazırlanırken bugün yonca kalmadı yerine mısır koyamazsınız.

Sağlığı için yapılacaklar ise aşıların düzenli ve doğru zamanda takibi ile hasta olmalarının önüne mümkün mertebe geçilmesidir. Hasta bir hayvanı tedavi etmek çok daha zor ve maddi manevi zorlayıcı bir durumdur.

Oğlak büyütme:

Kurduğumuz çiftliğin gelecek garantisi olan yavruların bağışıklık sistemi eksiğiyle doğduğunu ve bunu ilk on beş gün içinde anne sütü ile kazandıklarının bilinci ile ele almamız gerekli. 

Biz oğlakları doğumdan hemen sonra yeni doğan bölümüne alıyoruz. Septisemi aşısını ve selenyum, vitamin takviyesini veriyoruz. Anneyi sağıma alıyor sütünü kontrol edip iyi ve sağlıklı ise 38 dereceye ısıtıp mümkün olduğunca çok kendi oğlaklarına içiriyoruz, mümkünse ilk gün 1 – 1,5 Lt ye kadar içmesi için 2 saatte bir içiriyoruz. İkinci gün doğum yapmış olan annelerden sağdığımız iyi sütü 4 öğün veriyoruz ve sonrasında önce 3 öğüne, daha sonra da iki öğün olarak süt emzirme makinesi ile 30 ila 45 gün arası besliyoruz.  Aşılarını aksatmadan yapıyoruz. Artık ot ve yem için hazır. Bu şekilde oğlaklar hem ishal ve hastalıklarda uzak tutulmuş oluyor hem de çok daha çabuk cinsel erginliğe ulaşmış oluyor.

Üretimin satış ve pazarlaması:

Buraya kadar çok keyifli olan tüm çalışmaların sonucunda ortaya çıkan ürünlerin yok pahasına elinizden gitmesi, işimize olan sevgiyi ve yatırımın devamında bizi çıkmaza sokmaması ve sürdürülebilir hale gelebilmesi için çarelerin düşünülmüş olması gerekiyor.

Hemen kuruluş ile sağlanamaz ise bile, işin başlangıcında tasarlanmış bir mandıra fikri ileriki yıllarda markalaşma yolunda son tüketiciye ulaşmak ve geliri optimize etmek adına atılması şart olan adımların başında gelir. Hatta et içinde aynı şartlar oluşturulmalıdır.

Biz projemizin içine il tarımdan aldığımız bilgi ile kendi sütümüzü işleyebilecek büyüklükte birde mandıra sığdırdık izinlerini aldık. Süt ve peynir ile işe başlıyoruz. Ürettiğimiz etin en azından sucuk olarak değerlendirilebilmesi adına adımlarımızı hızlandırıyoruz.

 

Cengizhan orpak

Bon SC Tarım Gıda Hayvancılık

| Kategoriler: Saanen Keçisi, Saanen Keçisi Fiyatları, Keçi Nasıl Yetiştirilir, Keçi Yemleme, Keçi Sütü | Tags: | Yorumlar: (0) | İzlenme sayısı: (608) | Geridön

Yorum Ekle

Hakkımızda

Hakkımızda, Saanen keçi çiftliği kurma kararını almak tüm ailemizin tamamı ile ortak aldığı bir karardı. Kendim ziraat mühendisiyim ancak saanen keçi ihtiyaçları üzerinde uzunca bir araştırma yaptık. Nelere ihtiyaç duyuyor, nasıl en iyi verimi verir, nasıl sağlıklı uzun bir yaşamı olur, nasıl beslenir, hangi şartlarda ürer, kısacası saanen keçisi çok verimli bir ırk, doğru şartlar sağlanırsa vermek için kendini paralıyor yeter ki bacağından tutup çekilmesin.

Türkiye’nin en modern 1000 başlık saanen keçi çiftliği bu şekilde ortaya çıktı. “Tüm hayvan dostlarının ziyaretine açığız”

Daha Fazlası
Son Haberler
 • Bon SC, Yeni web sitesi tasarlama kararı aldı.

  22 Kasım, 2017
 • Yeni doğumlar ile ailemize yeni keçiler katıldı

  8 Aralık, 2017
 • Herkese mutlu yıllar dileriz!!!

  28 Aralık, 2017
 • 1000 sağmal olan kapasiteyi doldurmak için çalışmalar başladı!

 • Damızlık Fransız safkan dişi ve Teke 

 • satışlarımız devam ediyor

 • 2019 için hayvan satışı talepleri alınmaya başladı.

 

Etiketler
Saanen Keçisi Süt Keçisi Keçi Saanen Tekesi Safkan Saanen Keçi Sütü Saanen #damızlık #hayvancılık #küçükbaş #çiftlik
İletişim

Tüm sorularınızı samimiyetle cevaplamaya hazırız.

Adres: 7313 sok no:24 çakaltepe mah. Menderes İzmir Türkiye

Telefon: (+090)-532-547-6922

Email: info@bonsc.com.tr

Skype: Bon SC

Website: www.bonsc.com.tr

Facebook: https://www.facebook.com/bonscsut

Twitter: https://twitter.com/Bonsafkansaanen

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCQMoGsuMO0wXXTq4xWQzt0A

Instagram: sutbon